Ognisko Wrocław – Parafia św. Ignacego Loyoli, ul. W. Stysia 16

Parafia
Spotkania w Parafii pw. Św. Ignacego Loyoli we Wrocławiu, ul. Wincentego Stysia 16 - w drugą sobotę miesiąca rozpoczynają się o godz. 15:00 Mszą Św. w intencji ratowania małżeństw. Duszpasterzem wspólnoty jest o. Jan Konior SJ. Parafia pw. Św. Ignacego Loyoli >>>
Stowarzyszenie OPP
program do pit - darmowy

Relacja ze spotkania z 9 lipca br.

W dniu 9 lipca 2016 r. odbyło się ostatnie przed przerwą wakacyjno-urlopową spotkanie naszego ogniska wrocławskiego, o zmienionym nieco układzie, gdyż rozpoczęliśmy o godz. 15.00 od części formacyjnej w Salce na Górze, którą poprzedziła Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Na spotkaniu pojawił się gościnnie brat Daniel, kandydat na jezuitę, odbywający praktyki duszpasterskie w Parafii przy Stysia, a także trzy nowe osoby (w tym małżeństwo), które serdecznie witamy w naszej wspólnocie Sycharowskiej J. W tradycyjnej już  „rundce”, czyli dzieleniu się własnymi świadectwami, czy też refleksjami od ostatniego spotkania, przewijał się temat rekolekcji ignacjańskich FUNDAMENT w Gliwicach, w których, pod kierownictwem Ojca Macieja Konenca SJ, naszego opiekuna ogniska wrocławskiego, uczestniczyła spora część naszych Sycharowiczów, których gorąco zachęcamy do dzielenia się i umieszczania swoich  świadectw na stronie:

http://www.kryzys.org/viewtopic.php?t=14220&postdays=0&postorder=asc&start=14

 

Tematem formacyjnym spotkania była konferencja Ojca Macieja, z cyklu „Z kącika Liturgicznego – ABC Liturgii” tym razem o działaniach wykonywanych przez wiernych podczas liturgii, czyli o naszych gestach liturgicznych. Ojciec zaznaczył, iż z różnych stron można podchodzić do tematu liturgii, by oddać jej sedno podał, iż: Liturgia to świadome działanie człowieka mające na celu oddawanie chwały Panu Bogu, przez które sam człowiek się  uświęca. Ojciec zwrócił nam baczną uwagę by nasza postawa była godna Osoby, z którą się spotykamy, czyli godna Majestatu Boga samego. Padło wiele przykładów gestów liturgicznych,  a oto kilka z nich:

–          w czasie Eucharystii znak krzyża robimy tylko na rozpoczęcie Mszy Świętej jak i na zakończenie przy błogosławieństwie Kapłana, nie ma takiej potrzeby by żegnać się przed Komunią św., czy po,

–          wchodząc do Kościoła maczamy prawą dłoń w wodzie święconej i robimy pobożnie znak Krzyża świętego (można wspomnieć swój własny Chrzest św., który włączył nas do wspólnoty Kościoła)

–          przed Ołtarzem, przed Tabernakulum, czy przechodząc przez środek Kościoła przyklękamy na prawe kolano, a nie przykucamy, czy przechodząc w pośpiechu, żegnamy się byle jak

–          nie siedzimy w Kościele  z nogą założoną na nogę gdyż mamy świadomość żywej obecności Pana Jezusa w Tabernakulum

Pamiętajmy, że modlimy się nie tylko myślą, mową, ale także postawą ciała więc dbajmy by nasze gesty podczas liturgii służyły czci i chwale Bożej, i były wyrazem naszej miłości do Pana Boga.

W czasie homilii Ojciec Maciej zwrócił uwagę na fakt powołania proroka Izajasza.

To Bóg jest inicjatorem naszego powołania.Bóg przygotowuje nasze serca, oczyszcza je i wtedy możemy powiedzieć z otwartym sercem: „Oto ja, poślij mnie.”

Gdy Bóg kogoś posyła, to daje mu też swoje błogosławieństwo. Pan Bóg uzdalnia tych, których posyła, czyli marnych, słabych ludzi. Bóg daje uzdolnienia tym wszystkim, którzy są słabi i grzeszni.

Druga ważna myśl, to przestroga Jezusa, żeby bać się złego ducha. Nie mamy bać się tych, którzy zabijają ciało, bo nic więcej złego zrobić nie mogą. Nie mamy bać się również tych, którzy o nas źle mówią. Musimy upodabniać się do Jezusa i wtedy żadne ludzkie gadanie nas nie wzruszy. Tylko z Jezusem, we współpracy z Nim możemy być pewni, że nic złego nam nie grozi.

Bać się mamy tego, który może duszę naszą zatracić. Dlatego tak ważne jest byśmy byli stale w stanie łaski uświęcającej.

Kronika